ניתוחים ושברים בגף עליון

שברים בעצם הבריח

שברים בעצם הבריח (קדמת הכתף), מהווים 5% מכלל השברים. השברים נגרמים בדרך כלל מנפילה כשהיד מושטת לפנים או מחבלה ישירה. הטיפול בשברים אלו תלוי בדרגת הריסוק של השבר ובמיקומו על פני עצם הבריח. הטיפול השמרני כולל הנחת היד במתלה צוואר. הטיפול הניתוחי כולל קיבוע פנימי על ידי פלטה וברגים או מוט מתכתי.

שברים בעצם הזרוע

עצם הזרוע נמצאת בין הכתף למרפק, השברים מטופלים בדרך כלל על ידי טיפול שמרני (ללא ניתוח), במידה ויש צורך בניתוח, יבוצע הקיבוע על ידי פלטה וברגים או מסמור תוך לשדי. לעיתים קיימת בשברים אלו, פגיעה בעצב הרדיאלי הגורם להפרעה מוטורית או תחושתית.

שברים במפרק המרפק

השברים במפרק המרפק נחשבים לשברים מורכבים ביותר. המרפק בנוי משלוש עצמות המחוברות אחת אל השנייה בהתאמה מושלמת. הטיפול בשברים אלו דורש ניסיון רב וכולל מגוון רב של סוגי קיבועים. לעיתים, בגיל מבוגר, עקב ריסוק ניכר של המרפק, יש צורך בהחלפה מלאה של המרפק על ידי מרפק מלאכותי.

שברים בעצם האמה

עצם האמה נמצאת בין מפרק המרפק לבין מפרק שורש כף היד. הטיפול בשברים בעצם האמה מבוצע בדרך כלל על ידי פלטות וברגים.שברים בשורש כף היד

שורש כף היד מאפשר הנעה של כף היד במרחב. השברים בשורש כף היד נגרמים בדרך כלל מנפילה עם יד מושטת לפנים. העצם הפגיעה ביותר היא עצם הרדיוס המרוחקת. בשנים האחרונות גוברת הנטייה לנתח שברים אלו ולקבעם על ידי פלטה וברגים, על מנת לשחזר את פרק כף היד בחזרה למנח המקורי במטרה לאפשר תפקוד מרבי.